BIZNIS Autor: Andrija Lazarević 24. apr 202313:22
Boraveći u inostranstvu, i to u zemljama mnogo razvijenijim od Srbije, nebrojano puta smo naišli na situaciju gde smo neki proizvod platili mnogo manje nego na rafovima prodavnica u Srbiji. Profesorka Ekonomskog fakulteta u penziji dr Danica Popović objašnjava da puno faktora utiče na tu razliku koju plaćamo, a da je ona najvažnija zapravo to da veliki brednovi u Srbiji podižu cene, kako bi se na taj način zaštitili od rizika.
Ono što će sasvim izvesno uticati na cenu nekog proizvoda jeste način i troškovi transporta, kao i sve ostalo što se na tom putu pojavilo od troškova.
Popović se osvrnula i na konkretan primer istog dezodoransa, koji je gotovo dupli skuplji u Beogradu, nego u Beču.
Kaže da bi bilo kakav problem koji bi eventulano nastao, pred bečkim sudovima bio rešen za tri meseca, dok to u Srbiji nije slučaj.
Danica Popović Foto:Nemanja Jovanović/Nova.rs
„Ovde ti sporovi traju sedam do osam godina, To se zove premija na rizik, to je cena ovakve političke situacije koju imamo . Vi ako poslujete sa Srbijom, ukalkulisaćete taj poslovni rizik, da vam profit bude 15-20%, a ne 4 odsto“, objašnjava Popović.
Dodaje i da praktično ovakva politička situacija diktira cenu tog dezodoransa.
Šokantna razlika u ceni putera
Danijela Marić se nedavno vratila iz Nemačke u Srbiju i podelila je s nama svoje utiske – postoje drastične razlike u cenama, a još drastičnije su razlike u platama.
U Srbiji se puter zbog cene smatra luksuzom, često je skuplji od 500 dinara, pa većina građana kupuje margarin. U Nemačkoj je, s druge strane, puter osnovna namirnica“, priča nam Danijela.
Prosečna cena putera u nemačkim marketima iznosi 2,29 evra za pakovanje od 250 grama. Dakle, 270 dinara, skoro duplo jeftinije nego kod nas.
Kozmetika – znatno jeftinija preko
Dezodorans poznatog proizvođača u Nemačkoj košta u proseku 1,95 evra, odnosno oko 220 dinara. Isti proizvod, istog brenda, u Srbiji košta u proseku 680 dinara.
Isti je slučaj i sa mlekom za telo – isti proizvod košta oko 350 dinara (2,95 evra), u pakovnaju od 400 mililitrara, dok je u Srbiji njegova cena u nekim prodavnicama viša od 800 dinara.
Za oko 320 dinara u Nemačkoj potrošači mogu da kupe gel za tuširanje od 400 mililitara, dok u Srbiji taj novac nije dovoljan ni za isti proizvod, samo u manjem pakovanju od 250 mililitara, koji su u Srbiji skuplji od 500 dinara.
***
Tekst u elektronskom izdanju – ovde