Sraman kraj Duing biznis liste

Sraman kraj Duing biznis liste

Tužna je sudbina zadesila Svetsku banku: nakon interne istrage, sumnje o štimovanju podataka na Duing biznis listi konačno su potvrđene. Da stvar bude gora, glavna osumnjičena za „štelu“ podataka je Kristalina Georgijeva, bivša izvršna direktorka Svetske banke – sada šefica MMF-a.  Nezavisna advokatska istraga je potvrdila da je „mala grupa rukovodilaca“ u Svetskoj banci uticala da se Kini i Saudijskoj Arabiji poveća rejting na Duing bisnis listi, a da se on Azerbejdžanu – smanji.

Samo, i pre ovog skandala smo bili svedoci raznim naopakim rezultatima u Duing biznis listi. Recite sami: ima li Severna Makedonija bolje uslove poslovanja nego Nemačka, Kanada ili Austrija? Da li se zaista na Kosovu lakše posluje nego u Italiji? Kao što je odmah bilo jasno da se ispravke rade zbog važnijih zemalja i igrača i ovde su, eto, nastajali kolateralni dobici, uz neizostavne pohvale, čestitke i zapanjenost iole pismenijih posmatrača.

Kako se izvodilo to „štimovanje“? Ako je trebalo da se popravi rejting neke zemlje, rukovodioci bi jednostavno promenili ponder, to jest značaj nekog od 41 indikatora koji se sabiraju u finalni rezultat na Duing biznis listi. Na primer, proglase da je važniji podatak o brzini otvaranja firmi – nego onaj o visini poreskih stopa. I šta onda? Onda onaj, prvi podatak povećaju, recimo, za 20%, a onaj drugi smanje – koliko treba. I onda se svet na kraju godine čudi: u Čileu se tako lakoća poslovanja rapidno popravljala dok su na vlasti desničari, i padala kad dođu levičari – dok se originalni podaci podaci o uslovima poslovanja skoro nisu ni menjali!

U britanskom Ekonomistu piše da se stvar otišla predaleko još 2017. godine,  kada je Kristalina Georgijeva postala izvršni direktor Svetske banke i kada su se u Svetskoj banci glasno vodili razgovori o tome kako popraviti rejting Kine na Duing biznis listi? Da se u Kinu uključi i Makao?  Nisu imali podatke za taj grad, pa je stvar propala. Ili Hong Kong? Ni to nije prošlo, jer je to, kažu, bilo politički preosetljivo.

Dve godine kasnije, Džim Jong Kim napušta mesto predsednika Svetske banke i odlazi u privatni biznis, a njegovu poziciju faktički preuzima gospođa Georgijeva, koja postaje glavni lik u toj, „maloj grupi rukovodilaca“ o kojoj govori nezavisna istraga o lažiranju Duing biznis liste. Uz nju, tu je svakako bio  i autor Duing biznis liste, Simeon Đankov. Oni su, kažu u Ekonomistu, konačno našli način da poprave rejting Kine, tako što su izbacili iz obračuna dve procedure neophodne za pokretanje biznisa, a uz to, izpravili ranije korekcije u podacima o zakonskim pravima zaštićenih poverilaca. Nije vam jasno? Tim lakše se onda rejting menja!

Sada je mnogo jasnije zašto je još 2019. godine, dakle, dve godine pre ove istrage nobelovac Pol Romer napustio direktorsko mesto u Svetskoj banci, izgovarajući strašnu misao. Kaže, otprilike, ovako: u životu nisam na ovako visokim mestima sreo toliko broj vrhunskih profesionalaca koji te u oči lažu, a da ne trepnu. I još je jasnije zašto je Džim Jong Kim, tadašnji predsednik Svetske banke, rešio da usred mandata ode u privatni biznis. Jasno čoveku bilo šta ga čeka….

Ipak, jesu li to rukovodioci Svetske banke radili za pare? Verovatno – nisu. Čak i nezavisna istraga nagoveštava da je osnovni interes bio da se sačuva multilateralizam, da rejting siromašnijih zemalja ne opadne, čak ni u godinama kad bogatije zemlje brže popravljaju uslove poslovanja. A to se Kristalini Georgijevoj, izgleda, obilo o glavu: multilateralizam više nije u modi, pa se štimovanja rejtinga Kine sada uzima kao dokaz da se danas čak ni Svetska banka ne može suprotstaviti Kini.

Ovaj sramni događaj neki ipak vide kao dokaz važenja Gudhartovog zakona, koji kaže: kada mera postane cilj, ona ni ta mera više nije dbora. A rejting na Duing biznis listi od početka je bio manje mera – a prevashodno je bio cilj: biti bolji od Nemačke- a zvati se Severna Makedonija, na primer.

Takva lista stvarno nikome na ovom svetu nije ni potrebna.

Tekst  u štampanom izdanju je   ovde